Modelling Sustainable Cross-Campus Operation Certificate Program (MSCOP)

Kampüsler arası bu iş birliğinde MSCOP projesiyle amaçlanan Koç Üniversitesi’nin akademik ve araştırma becerilerini Siemes’in kampüs operasyonları çerçevesindeki beceri ve deneyimi ile birleştirmektir. Ekim 2017’de başlanan proje 6 ay sürmüştür.

Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüs’ü ile Siemes’in Gebze ve Kartal’daki üretim kampüsleri enerji, ulaşım, inşaat, yemek ve kampüs sakinlerinin aktiviteleri gibi operasyonel yüklerini arttıran birçok problem ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle kampüs operasyonları için ”sürdürülebilir bir model nasıl yaratılır” sorusu programın odaklandığı temel konu olmuştur. Her iki kampüste sürdürülebilir modelleme için araştırma laboratuvarı olarak kullanılmıştır.

KUSIF Mentorluk

Proje başvurusu kabul edilenlerle beraber Ekim ayında gerçekleştirilen açılış toplantısında Kusif öğrencilere problem analizi, probleme yönelik olarak çözüm geliştirme ve paydaş haritalama konularında içerik desteği vermiştir. Yarı-finale ve finale kalan takımlara mentorluk desteği sağlamıştır.

Projenin Faaliyet Alanları

1.Ulaşım
2.Enerji ve Bina Teknolojileri
3.Geri Dönüşüm, Dairesel Ekonomi
4.Endüstri 4.0, Dijitalleşme ve Nesnelerin İnterneti
5.İnsan aktiviteleri

“Ulaşım”, “Enerji ve Bina Teknolojileri”, “Geri Dönüşüm”, “Endüstri 4.0, Dijitalizasyon, Nesnelerin İnterneti” ve “Beşeri Faaliyetler” olmak üzere beş farklı kategoride yarışan Koç Üniversitesi öğrenci gruplarından “Yeşil Beyinler” birinci olmuştur.