Eğitim ile Etki

İstanbul hatta Türkiye’nin eğitim sisteminin her basamağında yer alan okulların niteliksel ve niceliksel bir seçkisine sahip olan Sarıyer’de, Türkiye’de mevcut eğitim sistemimize örnek olmak ve etkili öğretimi geliştiren modeller üretmek amacıyla yola çıkılmıştır. Sarıyer’de 29 lisede eğitim kalitesinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla öğretmenlerin öncülüğünde, İlçe Milli Eğitim’in ve Sarıyer Belediyesi’nin desteği ile özel/devlet, Anadolu/Meslek lisesi demeden, elimizi taşın altına koyarak, farklı deneyimlerden faydalanarak ve karşılıklı yeni şeyler öğrenerek öğrencilere daha iyi hizmet sunmak hedefiyle KUSIF olarak danışmanlık hizmeti verdik.

“Eğitim Yoluyla Sosyal Etki” kapsamında, KUSIF eğitimler ile kamu alanlarında öğretmenlerin motivasyonunu ve kapasitesini liderlik ve iletişim becerilerini geliştirerek hedeflemiştir.

Sarıyer İlçesinde 15 tanesi kamu lisesi olmakla beraber toplamda 52 tane kamu okulları vardır. Devlet okullarında öğretmenler iletişim ve liderlik becerileri konusunda kendilerini geliştirmek için sınırlı olanaklara sahipler. Ayrıca lise öğretmenleri öğrencilerin ergenlik problemi ile uğraşmaktalar. 2012 yılında, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sarıyer bölgesindeki devlet okullarında öğretmenlerin motivasyonunu artırmak ile ilgili eğitim verilmesi için Koç Üniversitesi ile temasa geçti.

Lise öğretmenlerinin ihtiyaçlarını belirlemek adına 2013 Aralık’ta bir anket düzenlendi. Ankete toplamda 170 öğretmen katıldı. Bu anketin analizlerini dikkate alarak öğretmenlerle birlikte ihtiyaçları karşılamaya yönelik eğitimler, atölyeler tasarlanmıştır. Anketi aşağıda bulabilirsiniz.

Anket için tıklayın.

İlgili Etkinlikler

2012/2013 Proje Aktiviteleri

Sarıyer’de 100.Yıl Rotary Anadolu Lisesi ile Eğitimler
Şu anda, Sarıyer 100.Yıl Rotary Anadolu Lisesi’nden 25 öğretmen ile gönüllü Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü öğretim görevlileri ve Akademik ve Yaşam Becerileri öğretim görevlileri tarafından Sarogrup motivasyonu ve koçluk üzerine bir eğitim programı çalıştırıyoruz.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

2013/2014 Proje Aktiviteleri

“Mesleğimiz Bir, Becerimiz Bir” Projesi
Bu proje 2013 yılında KÜSEF, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlık iş birliğiyle yapıldı ve Sarıyer’de lise eğitiminde eşitliği sağlayıp lise öğretmenlerinin mesleki gelişimleri ilerletmeyi amaçladı.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

2014/2015 Proje Aktiviteleri

2012 yılından itibaren Sarıyer lise öğretmenlerinin gelişimine katkı sunan faaliyetleri 2014-2015 dönemiyle birlikte Sarıyer’deki tüm öğretmenlerine yönelik olarak geliştirildi.

Daha fazla bilgi için tıklayın.